Dubnové dění ve třídách 2024
Duben 2024
V měsíci dubnu jsme vyhlíželi sluníčko,
protože se nám pořádně ochladilo a vrátila se zima.
Tím jsme se však nenechali odradit
a užívali jsme si zábavné vzdělávání,
hodně jsme tvořili,
společně jsme strávili odpoledne s rodiči na jarní stezce v zámeckém parku,
přičemž jsme si užili opékání vuřtů v Ekocentru.
Dále jsme navštívili základní školu,
knihovnu, solnou jeskyni,
podívali jsme se do Ekocentra za zvířátky,
na farmu Kozodoj.
Navštívili nás velcí pejsci plemene Leonberger
a policie ze Sokolova nám předvedla vycvičené policejní psi.
A měsíc duben zakončilo veselé divadelní
představení Jana Krejčíka a každoroční rej čarodějnic.
A jak se vzdělávalo v jednotlivých třídách:
DUBNOVÉ STŘÍPKY Z PRVNÍ TŘÍDY
V dubnovém měsíci jsme přivítali jaro, které nám přineslo změnu počasí. Ukázali se nám první jarní květiny (sněženky, narcisky, tulipány), o kterých už leccos víme.
Poznali jsme různé druhy zvířat a jejich mláďata z různého prostředí (domácí, hospodářská, lesní, volně žijící, hmyz).
- Zvířata na jaře Poznávali jsme zvířátka z prostředí domova, farmy a volné přírody. Už umíme poznat zvuky zvířat, jména jejich rodičů i mláďat. Dokážeme popsat, jak vypadají a k čemu člověku slouží. K tématu jsme se naučili novou píseň „Krávy, krávy“, „Pásla ovečky“, „Já mám koně“. Naučili jsme se báseň „Žába leze do bezu“ a „Čáp ztratil čepičku“, kterou jsme využili i při pohybové hře.
Vytvořili jsme polystyrenové, malované žabky, které zdobily naši chodbu. K další výtvarné činnosti děti využily temperové barvy při otisku korku na plochu „Ovečka“.
- Jaro na zahrádce Děti si zopakovaly znaky jara, učily se posloupnost růstu květin a seznámily se s prvními jarními květinami. Poznají a dokáží popsat, jak vypadá sněženka, tulipán, pampeliška, sedmikráska…Ukázali a vyzkoušeli jsme si, jaké nářadí a pomůcky se používají při práci na zahradě (hrábě, motyčka, konvice).
Děti dokonale ovládají melodii i text písně „Jaro, léto, podzim, zima“ a většina z nich vyžaduje sólo představení. Další jarní písničku „Uvíjíme věneček“, kterou se děti naučily, jsme později využili také při pohybové hře.
Při výtvarných a pracovních činnostech jsme tvořili otiskem PET lahve šeříky, otiskem ruky děti ztvárnily rozkvetlé tulipány, které jsme si vystavili v šatně.
- Co se děje v úlu? Dětmi velice oblíbené téma. Už při seznamovaní s tímto tématem jsme zjistili, že i takto malé děti mnohé znají. Děti vědí, kde včely žijí, kdo se o ně stará, jak včela vypadá, co nám dává, nebo jak jsou v úlu rozděleny včely podle činnosti, kterou vykonávají (královna, trubec, dělnice). Navštívila nás paní včelařka z Litvínova, která nás blíže seznámila se včelí problematikou. Ukázala nám včelí úl, plástve, ochutnali jsme místní med a naučila nás poznat včelky podle vzhledu. Nejsladší částí programu bylo ochutnávání medu.
Seznámili jsme se s pohádkou „Včelka Mája“, rozebrali její text a při poslechu písniček z této pohádky jsme vybarvovali obrázek Máji a Vilíka. Snažili jsme se o správné držení tužky.
Také se nám podařilo ztvárnit maketu včelího úlu. Z natřených plat od vajíček jsme vytvořili úl, který zdobily malé papírové včelky. Dětem se společná práce velmi povedla.
Využili jsme hezkého počasí a vyhledávali život včel v přírodě.
- Barevný týden Tato každoroční akce pořádaná ve všech třídách naší staré budovy nám umožňuje seznámit děti s celou paletou barev. Při růžných akcích, soutěžích, rozhovorech a hrách, se děti učí poznávat svět v barvách. Pracovní dny v týdnu jsme si pojmenovali podle základních barev. Děti se měly každý den obléknout do příslušné barvy.
Seznámili jsme se s písničkou „Pastelky“ a naučili novou báseň „Vezmi žlutou tužku“.
Příchod jara nám ukazuje nové barvy, které jsme poznávali s měnícím se ročním obdobím.
Měsíc duben jsme zakončili čarodějnickým rejem, který si děti užily v maskách. Společně jsme soutěžili, tančili, vařili lektvary, nebo tančili na školní zahradě na čarodějné písně.
Akce se povedla a děti byly spokojené.
Denisa, Petra, Iveta
2. Třída
Nastal měsíc duben a s ním naše oblíbené téma Máme rádi zvířata. První týden jsme společně s dětmi zaměřili na poznávání zvířat a jejich mláďat. Děti si osvěžily své znalosti a rozšiřovaly své dovednosti nejen v poznávání mláďat, ale i v řečových dovednostech, paměti, předmatematických dovednostech. Naučily se novou písničku a vytvořily krásné obrázky. Společně jsme si také zavzpomínali prožité Velikonoční svátky. Děti toto téma velmi zajímá, a tak jsme se společně dále věnovali domácím a hospodářským zvířatům. V rámci canisterapie nás navštívil pán se svými pejsky. Děti se dozvěděly mnoho nového a zajímavého. Další týden byl ve znamení barevného jara jako rozkvetlé louky. Barvy vládly celé školce, a i my jsme se do barviček každý den zahalili. Děti si barvy zopakovaly, rozšířily své vědomosti o barvy doplňkové a míchání barev. Přispěly k tomu například podařené pokusy s barvičkami. Písnička Pastelky nás provázela celým týdnem a děti ji budou zpívat ještě dlouho. 22. dubna nám kalendář ukazuje Den Země. I tento týden byl zaměřen na šetření a opečovávání naší planety. Děti si utvrdily své vědomosti ohledně třídění odpadu, prošly si stezku plnou úkolů a na dané otázky se snažily odpovídat. Shlédli jsme divadelní představení Krejčíka Honzy a dozvěděli se mnoho nového o včelkách. Přednáška z včelařství byla velmi zajímavá, děti si vyzkoušely včelařský oblek a ve skleněném úlu se mohly podívat na včelky v jejich přirozeném prostředí, při práci. Duben jsme zakončili čarodějnickým řáděním, povídáním o tradicích spojených s Filipojakubskou nocí. Splnili jsme spolu s dětmi čarodějnické úkoly jako vaření lektvarů, létání na koštěti, čarování s kouzelnými formulemi
a vyhnali zlo v podobě čarodějnic a jejich upálením. Opečené buřtíky byly závěrečnou „slanou“ tečkou za prožitý měsíc duben.
Jitka, Bára
3. Třída
DUBNOVÉ STŘÍPKY ZE 3. TŘÍDY
Co se týče počasí, měsíc duben dostál svému jménu a aprílové počasí si s námi letos opravdu pohrálo. Po téměř letních dnech jsme se v druhé polovině měsíce opět vrátili do opravdové zimy. Rozmary počasí nám však na tváři úsměv nesebraly a rozhodně nám nezabránily, abychom si i v tomto měsíci ve třetí třídě užili mnoho pěkných zážitků.
Začátek měsíce se ještě nesl ve znamení právě proběhnuvších Velikonoc. S děti jsme si povídali o tom, jak jarní svátky strávily a co dělaly. Dívky nám vyprávěly o tom, jak zdobily velikonoční kraslice a kluci zase vzpomínaly na koledu s pomlázkou.
Velikonoce dopadly na jedničku, a tak jsme se mohli přesunout k dalšímu tématu, kterým byla domácím zvířátka a jejich mláďátka. Děti se učily poznávat a pojmenovávat jednotlivá zvířátka a spojovat členy zvířecích rodin včetně mláďátek. Mnoho dětí zatím bohužel zvířecí mláďátka nezná a neumí je pojmenovat. Dále jsme si pověděli také něco o tom, jaký máme z jednotlivých zvířat užitek a co nám dávají. Děti se naučily novou písničku „Když jsem já sloužil…“, a kromě té zpívaly mnoho dalších známých písniček, kde zvířátka vystupují. V průběhu týdne jsme vytvořili několik výtvarných prací k tématu. Akcí, na kterou se děti moc těšily, byla výprava na statek Kozodoj, který je dětem už dobře známý. Tentokrát jsme nejenom pozdravili naše kamarády zvířátka, ale také pro nás bylo připraveno pečení chleba. Děti si nejdříve umotaly vlastní bochníček chleba a během toho, co voněl v troubě, se seznámily s celým procesem, jak se z obilí na poli stane mouka, která je základech každého chleba. Všem se projekt moc líbil.
Polovina dubna pak patřila „Barevnému týdnu“. Týdnu, ve kterém každému dni patří jiná barva. Děti každý den přišly do školy v oblečení určené barvy, a tento dress code dodržel i personál školky. Ve třídě jsme s dětmi prováděli několik zajímavých pokusů s barvami, ať už šlo o „běžící duhu“ nebo míchání barviček v mléce a jaru. Prostřednictvím her si děti zopakovaly barvy a naučily se, že smícháním různých barev může vzniknout barva nová. Děti opět vytvořily několik barevných výtvarných prací, které zdobí naše nástěnky.
Konec měsíce již tradičně patřil čarodějnickému týdnu. S dětmi jsme si povídali o tradičních čarodějnických rituálech filipojakubské noci, a také o tom, proč se staví na návsích májky. Děti si nakreslily svou vlastní čarodějnici a tu pak posadily na koště z větviček. Ve třídě jsme uvařili kouzelný bublající lektvar a naučili se několik čarodějnických zaklínadel. V pondělí jsme ve třídě uspořádali čarodějnický rej. Děti v tento den přišly oblečení v tematických čarodějných maskách a užili si dopoledne plné soutěží, hudby a tance.
Během dubna naši školku hned dvakrát navštívili pejsci. Nejdříve šlo návštěvu terapeutických pejsků, kteří pomáhají nemocným lidem, a poté byla pro děti připravena ukázka psů policejních. Dále se na nás „přiletěly“ podívat včelky, a pan včelař dětem pověděl mnoho zajímavostí ze života tohoto užitečného hmyzu.
A zde je výčet některých dalších akcí… i nadále v dubnu pokračovaly naše návštěvy solné jeskyně, navštívili jsme naposledy ZŠ Májovou a její dílny, zhlédli představení Divadla Krejčík. Ve školce se určitě nenudíme!
S dětmi nyní již pomalu začínáme nacvičovat na „Rozloučení s předškoláky“, které nás čeká v květnu. Budeme se těšit!
Káťa, Linda a Lenka
4. Třída
Měsíc duben jsme začali po Velikonocích, kdy jsme si s nadšením vyprávěli, jaká byla Velikonoční nadílka a jestli k někomu zavítal i Velikonoční zajíček.
“ Do zahrádky přišlo jaro, copak se tam asi stalo ? “
Jaro se vám hlásí v plné síle, každý den kontrolujeme, jak se daří kytičkám a posloucháme zpěv ptáčků. Celý měsíc jsme se věnovali zvířátkům, hmyzu a broučkům.
Zvířátka jsme poznávali pomocí obrázků, ale také zvuků. Máme moc šikovné děti, tak se ničeho nezalekli a zvířátka a jejich mláďátka bezpečné poznají. Všechny své nové informace jsme upevnili ve hře s přiřazováním obrázků.
V rámci projektu “Máme rádi zvířátka “ jsme se naučili písně “ Pochod zvířátek “ , “Na jaře”, “ U nás na farmě “ a spoustu dalších básniček.
Čekala nás taky cesta za zvířátky, kde se v parku plnili úkoly a pomocí tajenky se odhalilo jméno zvířátka. Na děti pak čekala sladká odměna a opékání buřtíků v místním Ekocentrum.
Zabrousili jsme i mezi hmyz a broučky, kde jsme si pomoci obrázkového materiálu ukázali nejrůznější broučky a vše co žije na louce a u nás na zahradě.
Vytvořili jsme si také hmyzí domeček a louku plnou broučků. Při pobytu venku na naší zahradě jsme pomocí síťky na hmyz pozorovali nejrůznější brouky, které jsme na zahradě našli, pak jsme je také společně vrátili zpět do trávy. O travičce zelené, jsme se naučili písničku s pohybem, která nás moc baví.
V naší školce nás navštívili i včelky, dozvěděli jsme se jak žijí, co dělají
a proč jsou užitečné. Ochutnali jsme i med a prozkoumali plástve z jejich úlu. Nakonec jsme měli i živou ukázku, bylo moc zajímavé.
“Pozor děti! Čarodejnice letíí. “
Na čarodějnický den, jsme se všichni těšili. Děti přišli v krásný kostýmech, donesli spoustu dobrot a my si spolu užili krásné čarodějnické dopoledne plné her a zábavy. Vytvořili jsme si všichni společně velkou čarodějnici, kterou jsme naše dopoledne zakončili.
V dubnu nás opravdu počasí zkoušelo, aprílové sněžení děti překvapilo
a samozřejmě byli nadšené a chtěli hned ven na sníh.
Ilona, Sabina, Jarka
5. Třída
A je tu druhý jarní měsíc a s ním přišlo na pár dní počasí jako v létě. S dětmi jsme toho hned využily a venku jsme trávily více času. Hráli jsme si na domácí zvířata, zopakovali si, jak mluví, kde bydlí a jak se jmenují. Navštívili jsme farmu Kozodoj, kde jsme si prohlédli prasata, krocany, kozy, ovce, lamy, králíky, slepice v jejich domácím prostředí. Některá uvedená zvířata jsme si i pohladili a dozvěděli jsme se zajímavosti z jejich života. V druhé části výletu nám ukázala paní farmářka různé klasy obilí, vyzkoušeli jsme si z obilí namlít mouku a v závěru jsme si upekli chléb, který nám všem moc chutnal. Chodbu školky jsme vyzdobili vyrobenými ovcemi, kravičkami a slepičkami s kuřátky z barevných papírů. Naučili se novou píseň „Když jsem já sloužil “ a zahráli si pohádku „O koťátku, které zapomnělo mňoukat.“
Na začátku druhého týdne nás navštívili dva 80-ti kilový psy s jejich pánem, který nám vyprávěl a předvedl, jak se máme k pejskům chovat, co vše oni umí a dokáží, jak jsou vycvičení, ale i to, jak by nám takový psy dokázali ublížit a jak se máme k psům, které neznáme, chovat. Při tématu „život v trávě “ jsme pracovali hodně s knihami, děti hledaly broučky, mravence, berušky a další hmyz a následně pak na zahradě školky jsme je v trávě nacházely, dozvěděly se, jak a čím je pro nás hmyz užitečný, v pracovních listech si procvičily počty a zrakovou představivost, seznámily se s básničkou s pohybem „Jaro“ a konec týdne jsme si naplno užili i s rodiči na jarní stezce se zvířátky, kde děti v parku plnily úkoly, za které dostaly puzzle a sladkosti. Na závěr dne jsme si společně upekli špekáčky v Ekocentru a zamlsali upečenými dobrotami od paní učitelek.
Další týden byl o zvířatech volně žijících v přírodě. Povídali jsme si o jejich významu, kde žijí, čím se živí. Přes celou nástěnku jsme vyrobili les a v něm lišku, vlka a medvěda, některá zvířata z barevných papírů, jiná namalovaná vodovkami. Poslechli jsme si tři čtené bajky o zvířátkách a s pomocí otázek jsme našli i ponaučení, která z nich plynou. Zazpívali si veselou píseň „Máme doma místo psa“ a i jiné známé písně v doprovodu kytary. Ve školce nás navštívili dva policejní psovodi s jejich psy, děti viděly, co vše cvičení psy umí, jak jsou poslušní, jak umí hledat ztracenou věc a na závěr si vyzkoušely neprůstřelné vesty, helmy se štítem a prohlédly policejní vůz.
Iva, Andrea, Míša
6. Třída – „Berušky“ – Duben
Projekt : „Hrátky se zvířátky…...“
- rozhovor s dětmi o zvířátkách na venkově, jaká zvířátka tam můžeme potkat, kde žijí, čím se živí, jak se nazývají jejich mláďátka, vytleskávání názvů, počítání slabik, určování prvního písmene ve slově
- jaro u rybníka – seznámení s hmyzem, s vodními živočichy, prohlížení encyklopedie
- dramatizace pohádky :“ Jak zapomnělo koťátko mňoukat“
- nácvik básně s pohybem: „Naše kočka strakatá“, „Čáp“, „Slunce a duha“, „Pejsek ztratil trenýrky“
- opakování názvů dnů v týdnu, názvů ročních období, názvu měsíce duben
- zpívání s klavírním doprovodem, hra na Orffovy nástroje, rytmizace na tělo, opakování písniček: „Slepičko má“, „Když jsem husy pásala“, nácvik nové písně: „Kočky, kočky….“, opakování známých lidových písní
- PH: „Na motýlky“, „Na kočku a myš“, „Na sochy“, „ Do vody, z vody, zdravotní cviky s kytičkami, se stuhami, zdravotní cviky motivované zvířátky
- VV: výroba žabiček – malba temperovou barvou, lepení barevného papíru, kresba fixem, výroba kočiček – malba temperovou barvou, lepení, výroba slepiček a kuřátek – práce s barevným papírem, lepení, kresba fixem, výroba motýlků z ruliček od toaletního papíru, lepení, práce s kinetickým pískem - procvičení jemné motoriky
- Akce : ukázka pejsků plemene Leonberger , jarní stezka v parku s dětmi a rodiči – opékání vuřtů v Ekocentru, ochutnávka napečených dobrot, ukázka policejních psů policie ze Sokolova, divadelní představení Krejčík Honza, ukázka živých včel, rej čarodějnic – diskotéka, čarodějnická hostina, dopoledne plné soutěží a úkolů
Venku: hrátky na školní zahradě, vycházky do okolí MŠ – pozorování proměn přírody
Martina, Míša, Kamila
7. Třída
Duben jsme začali návštěvou knihovny, kde se děti seznámily s jejím prostředím, s pravidly půjčování knih a správném chování v knihovně. S paní knihovnicí si přečetly krátkou pohádku a pracovaly s příběhem. Doplňovaly věty do příběhu, pokusily se o lehkou dramatizaci. Návštěva knihovny se nám moc líbila, rádi se sem budeme vracet.
Duben je měsícem mláďat, povídali jsme si o jejich životě, jak se o ně staráme, čím jsou nám užitečná. Prohlíželi jsme si knihy, hledali poučení v encyklopediích, na interaktivní tabuli sledovali ukázky ze života domácích i volně žijících zvířat.
Navštívili nás psi používaní na canisterapii a ukázali nám, co všechno umí.
Na vycházkách k Boreckým rybníkům jsme si povídali o životě zvířat u vody, poslouchali zvuky přírody, přivoněli si k rozkvetlým keřům a pozorovali život ve vodě i na souši. Ve školce jsme pak při ranním cvičení napodobovali pohyb některých z nich, hráli pohybové hry např. čáp ztratil čepičku, rybičky rybičky, chodí medvěd po zahradě. Rybník jsme si také namalovali, děti spolupracovaly ve skupině, uvolňovaly zápěstí při odvážném malování na velkou plochu papíru. Složily a namalovaly žáby, které vlepily do rybníka. Hledali jsme zvířátka v písničkách, zpívali jsme ve skupině i sólově s doprovodem klavíru a orfových nástrojů.
V parku byla pro děti připravena zábavně – naučná stezka se zvířátky plná zábavných úkolů a otázek na které děti odpovídaly a vyplňovaly tajenku. Vyplněnou ji přinesly do ekocentra, kde na ně čekala sladká odměna a opékání buřtů.
Děti také navštívily ZŠ Masarykova, kde dělaly pokusy s magnety, kladkou a váhou se závažím. Další den navštívily ZŠ Májova kde z keramické hlíny vyrobily překvapení pro rodiče a v dílnách pracovaly se dřevem a smirkovým papírem.
Policejní psi nám předvedli ukázku pachových prací a poslušnosti. Vyzkoušeli jsme si zásahovou vestu a helmu a podívali se do policejního auta.
Celý měsíc si povídáme o přírodě, jak ji chránit a o její důležitosti pro člověka, tak nás zajímal život hmyzu – hlavně včeliček, které jsou pro přírodu tak důležité. Přijela k nám paní včelařka, která nám přiblížila jejich život, výrobu medu, vyzkoušeli jsme si včelařský oblek, ochutnali med a prohlédli si dýmovnici i živé včelky v úlu. Bylo to moc zajímavé a poučné. O včelkách jsme se naučili písničku i básničku.
Velkou radost nám udělalo první místo v soutěži o „velikonočního beránka“ kterou pořádalo MDDM, vítězství jsme oslavili a pochutnali si na dobrotách, které jsme jako výherci dostali.
Lucka, Pavlína, Káťa